Wyjątkowi goście w Pałacu w Potulicach
Duch hrabiny Anieli Konstancji Potulickiej krąży po korytarzach potulickiego pałacu czuwając nad kontynuacją swojego patriotycznego dzieła…
Jednoaktowy spektakl pt.”One budowały niepodległą” przygotowany przez Teatr Form Różnych „Nasza Klasa” działający przy Uniwersytecie III wieku Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy przybliżył historie kobiet, które swoją niebywałą aktywnością, działalnością w różnych organizacjach społecznych przyczyniły się do odbudowy Polski Niepodległej.
Niezwykłe kobiety z terenu województwa kujawsko-pomorskiego były pomysłodawczyniami przełomowych, istotnych i cennych działań, które motywowały i przyczyniały się do zaangażowania naszych rodaczek w przestrzeni publicznej.
Pomysłodawczynią przedsięwzięcia i Dobrym Duchem inscenizacji, którą mieliśmy okazję obejrzeć 19 listopada 2019 roku jest Pani Teresa Wądzińska, bydgoska aktorka, uznana w środowisku artystycznym. Za scenariusz, oprawę muzyczną i przecudną „Uwerturę Patriotyczną” do spektaklu odpowiada Pan Waldemar Knade. Nostalgiczne dźwięki z pewnością poruszyły serca młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. „Dzieci Potulic” w Potulicach.
Słowami:
"SIBI AMICITIAE ET POSTERIS MDCCC" - SOBIE, PRZYJACIOŁOM I POTOMNYM 1800 – pochodzącymi z portyku pałacu w Lubostroniu – rozpoczęło się to niezwykłe artystyczne spotkanie.
Piękne, mądre, zaangażowane w rozwój polskości kobiety dumnie kroczyły , by opowiedzieć swoją ważną historię.
Elżbieta Zawacka kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna kobieta w szeregach cichociemnych, matematyczka, profesor nauk humanistycznych, generał Wojska Polskiego, którą grała Halina Wałęsa
Maria Karłowska (1865 – 1935), zakonnica błogosławiona Kościoła katolickiego , w którą wcieliła się Zenobia Chart
Aniela Potulicka (1861 – 1932), ziemianka, filantropka grana przez Danutę Lewandowską
Odtworczynią roli Hrabiny Marii Skórzewskiej z Radziwiłłów (1872 – 1944) była Iwona Głuszkowska
działaczka niepodległościowa Jadwiga Dziubińska (1874 – 1937)zaprezentowana przez Danutę Należytą
posłanka na Sejm Ustawodawczy, autorka nowatorskich programów pedagogicznych. Wincentyna Teskowa (1888 – 1957), została przybliżona widzom poprzez Teresę Grzankę
dziennikarka Wanda Siemaszkowa (1867 – 1947),
aktorka, reżyserka Wanda Rolbiewska (1876 – 1952), nauczycielka, dyrektorka grana przez Ewę Bochniak
Wojciech Wałęsa wcielił się w postać Adama Grzymały -Siedleckiego (1876 – 1967), krytyka literackiego i teatralnego, dramatopisarza i reżysera
Marian Rejewski (1905 – 1980), matematyk i kryptolog grany przez Kordiana Kanieckiego.
Spektakl współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko- Pomorskiego
Na długo pozostanie zebranym w pałacowej Sali hrabiny Anieli Potulickiej w pamięci to niebywałe kulturalne wydarzenie. Zauroczeni, zainspirowani i pełni refleksji przeżyliśmy cudne chwile przenosząc się w czasie i doświadczając historycznych wydarzeń, tak ważnych dla odbudowy Pięknej Niepodległej Polski.
Bardzo serdecznie dziękujemy za możliwość doświadczenia wyjątkowości i ważności tych czasów. Jesteśmy przekonani, że siła jest kobietą.
Małgorzata Marszałek