W 1939r. po zajęciu przez Niemców ziem polskich, okupanci rozpoczęli akcję wysiedlenia Polaków. Już rok później pojawiła się wzmianka o powstaniu w Potulicach obozu, w którym przetrzymywano więźniów z powiatów: bydgoskiego, sępoleńskiego, Lipna i Rypina, następnie wywiezionych do Generalnej Guberni.
Od IX 1940 r. obóz został przekształcony z przesiedleńczego w obóz pracy. Pierwotnie znajdował się w pałacu i pomieszczeniach gospodarczych.
Do jesieni 1942r. wybudowano 30 drewnianych baraków dla więźniów. W tym czasie, a więc w latach 1941 do I 1942 potulicki obóz podlegał obozowi w Stutthofie.
Od 1942 r. do I 1945r. zamieniono nazwę „obozu pracy” na „obóz karny” i podporządkowano go Centrali Przesiedleńczej.
Uwzględniając cały okres istnienia obozu, Potulice przyjęły ogółem 25.000 więźniów. Dokładna ich liczba nie została uzgodniona ze względu na to, iż tylko dorośli otrzymywali numery identyfikacyjne, a poza nimi trafiały tu także dzieci.
Prymitywne warunki bytowania, ubogie wyżywienie oraz złe traktowanie więźniów złożyły się na fakt, że obóz w Potulicach pod względem zdrowotności niczym nie różnił się od obozów koncentracyjnych.
Od listopada 1943 r. obóz potulicki stał się miejscem selekcji dzieci białoruskich. Od sierpnia 1944 r. rozpoczęto także selekcję dzieci z Czeladzi, Trzebini, Sosnowca, Będzina, Piasek, Sierszy, Jązowa i Okładzinowa. (rejon Zagłębia)
W latach 1945-1950 w miejscu istnienia obozu dla Polaków powstał obóz dla Niemców.
Cmentarzowi Ofiar Obozu Hitlerowskiego w Potulicach obecną formę nadano w 1958 r. Krzyże betonowe na poszczególnych grobach postawiono w 1959 r. Uwagę zwraca gęstość mogił i to, że w każdej z nich chowano po 3 i więcej osób, głównie dzieci i starców.
Na cmentarzu potulickim znajdują się groby blisko 1300 więźniów.
Składając hołd niewinnie pomordowanym dzieciom oraz tym, które zginęły lub przetrwały, nasza szkoła przybrała imię „Dzieci Potulic”.
W dniu 8 czerwca 1969 r. na cmentarzu odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci ofiar terroru, stojącego w centralnym miejscu. Został on zaprojektowany przez rzeźbiarza z Solca Kujawskiego - p. Jerzego Buczkowskiego. Płaskorzeźba zdobiąca monument przedstawia męczeństwo polskich dzieci.